ptak

Ptaki hodowlane – porady

Ptaki nie są tak częstymi gośćmi w naszych mieszkaniach z kilku prozaicznych względów. Oczywistym jest fakt, że śmiecą nie bardziej co wszystkie inne zwierzęta, jednakże chodzi tutaj w głównej mierze o stresujący hałas. Prawdą jest, że fani ptaków raczej nie mają z tym absolutnie żadnego kłopotu, ale większości zwyczajnych ludzi to niestety przeszkadza. Piękne ozdobne ptaki to bardzo piękny dodatek dla każdego domu. Nie chodzi tutaj o ptactwo biegające wokół domu, bo nie każdy dysponuje podwórzem, ale o ptaki hodowane wewnątrz domu, które to hoduje się w klatce. Najpopularniejsze bywają różne gatunki papug, kanarki i inne. Papugi bywają nierzadko nieco spokojniejsze i mniej hałaśliwe od kanarków, które to w pewnych porach zaczynają swoje śpiewy i to może czasem rozdrażniać ludzi.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ale załóżmy, że nikt nie ma żadnych przeciwwskazań i śmiało zajmuje się hodowlą ptaka lub ptaków w domu. Ptaki nie są zbytnio wymagającymi zwierzątkami, jednakże potrzebują dużo ruchu, dlatego też wiele osób inwestuje w dosyć sporą zamykaną klatkę wyłącznie przeznaczoną dla nabytego osobnika, albo co pewien czas pozwala zwierzęciu, aby, by polatał sobie po mieszkaniu. Inni jeszcze bardziej się angażują i zapewniają ptakom każdego gatunku dużo większy komfort bytowania przystosowując dla ich potrzeb całe pomieszczenie. Wówczas oczywiście hodowca pewnie posiada więcej niż jeden okaz danego gatunku, a pomieszczenie przystosowywane dla ptactwa przypomina raczej kawałek zarośniętej dżungli.

Niewielu stać na przekształcenie całego pomieszczenia na coś takiego, jednak ci, którzy to robią, zyskują bajeczne rezultaty nie tylko w swoich własnych oczach. Jednakże zejdźmy nieco bliżej ziemi. Ptaszek wymaga prostych rzeczy. Starcza mu co najwyżej pożywienie, woda do picia i jakieś zabawki, a szczególnie małe huśtawki. To podstawowe jego potrzeby. Należy jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre ptaki potrzebują w klatce drugiego osobnika. Nie oznacza to, że musi to być płeć przeciwna, jednak ptaszek spędzający czas w pojedynkę w klatce czasem może stać się niespokojny, apatyczny i zdenerwowany. Nie wszystkie ptaki reagują w taki sam sposób, ale pewne z gatunków papug żyjąc same dają do zrozumienia własnym zachowaniem dyskomfort, który czują.

ptak
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zajmując się ptactwem powinno się wziąć te i pozostałe czynniki i zasady pod uwagę, aby nie stwarzać zwierzęciu niewłaściwych warunków, chociaż hodowcy może się wydać, że wszystko przebiega bardzo dobrze. Wiadomo, że ptaki czują nastrój ludzi, dlatego też dla komfortowego życia ptactwa wymagana jest atmosfera pozbawiona zbyt gwałtownych zachowań. Dzięki takiemu podejściu ptactwo ma możliwość się rozwijać prawidłowo nawet w tak ograniczających zwierzę warunkach, którymi są klatki. Należy oczywiście zabezpieczyć się w fachową literaturę na te tematy. To właśnie pozwoli na lepsze zapoznanie się z potrzebami ptaków i ich naturalnym środowiskiem życia, co pozwala na utworzenie dość zbliżonych warunków, panujące w ich rodzinnym miejscu, z którego pochodzą.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *